16 Mayıs 2010 Pazar

Yerkabuğu henüz soğumamışkenBiliyormusunuz çoğunlukla kendimi yerkabuğunun henüz soğumadığı zaman dilimindeymiş gibi hissediyorum.

Özellikle insan davranışlarına baktığım zaman kendimi gerçek anlamda dinazor gibi hissettiğimi fark ediyorum.Ve farkında olmadan kabuklu böcekler gibi içime kapanıyorum.

Şu klasik" herşey çok değişti"cümlesini kullanmaktan nefret ediyorum, hoşumuza gitmese de günümüzde yaşanan bir çok şey için bu cümleyi kullandığımız andan itibaren çaresiz insanların anlamsız kabulü yaşanıyor bana soracak olursanız.

Öncelikle tabikii değişecek herşey. Bunun aksini düşünmek doğaya aykırıdır. Ancak değişimin gelişim olabilmesi için de çaba gerek, bu çabayı hiç göstermeden olduğu gibi kabul edilen her şey anlamsızlığın ortaya çıkmasında baş rolü oynar.

Korumak zorunda olduğumuz özelliklerimiz de var ve olmalıdır da, bunları kaybettiğimiz andan itibaren başka anlamsızlıklar yumağının içersinde yuvarlanmaya adayız demektir.

Kendimi yerkabuğunun soğumadığı zaman diliminde gibiymiş gibi hissetmemi sağlayacak o kadar çok şey oluyor ki...

Örneğin çok önemli bir konu da insanlar düşüncelerini söylemişler, ve daima herkesin söyleyecek bir şeyi olduğundan söylenenlere kulaklar tıkanmış salt kendi düşüncelerimizi söyleme gayreti içersindeyiz;

"Şu an acelem var, diğer düşünceleri bilmiyorum bu sebeple yanlış anlamış ta olabilirim söylenenleri, ama bana göre...."
diye başlayan cümlelerde ne yapacağımı bilemiyorum.

İçimden geçenler şunlar;

Allah seni kahretsin!. Herkesin acelesi var, acelesi olmayan bir insan yok artık yeryüzünde, sıkıştırılmış zaman aralıklarında yaşıyoruz, ziplenmiş bir hayat hepimizin ki ama benim zamanım da önemlidir ve şu anda benim zamanımı çalarak yaptığın terbiyesizliğin farkında bile değilsin. Seni dinlemeye zorlanırken dünyanın salt senin eksenin etrafında dönmesini isteyebilecek kadar da bencilsin üstelik...

Ve yerkabuğu henüz soğumadığı zaman diliminde olduğum için sadece benim ayaklarım yanıyor, benim dışımda herkes mutlu.

Böylesine acelemiz olduğundan yarım kalıyor hemen herşey. Bir çok anda bir çok şey yapmamız gerekiyor ya...

"Acele" ile koyun koyuna yaşarken ağzımızdan çıkanlara dikkat etmek gibi bir niyetimiz ise kesinlikle yok.

"Sonra size ayrıntılı bilgi vereceğim"

"Döner dönmez maillerinizde konuyla ilgili bilgiyi bulacaksınız"

Şeklinde asla yerine getirilemeyen sözlerle oyalama politikaları heryerde boy gösteriyor.

Ve ben yerkabuğu soğumadığı bir zaman diliminde yaşadığım için insanların ağızlarından çıkan her söze inanma gafletini elden bırakmayanlardanım.

Hatta daha ileri boyuta götürerek işi bilgisayarımda sürekli mail kontrolü yapanlardanım.

Çok mu zor acaba cümlelerimiz de farklı biçimleri kullanmak?

"Sonra size ayrıntılı bilgi verebilirim"

"Döner dönmez bir sorun olmazsa maillerinize konuyla ilgili bilgi gönderebilirim."


diyebilmek?....

Evet çok zor, bu sebeple benim gibi kendini yerkabuğu henüz soğumamış zaman diliminde hissedenler olumlu cümlelerin olumsuz cümleler olduğunu bilmesiyle ayakları yanmaktan kurtulabilir.

"Asla ayrıntılı bilgi gelmeyecek..."

"Asla mail gönderilmeyecek..."

Ancak zaman zaman nedenleri düşünmeden de edemiyorum. Ve görmekteyim ki bu zipli yaşamlarda çok yorgunuz. Kesinlikle art niyetli değiliz, ama beden red ediyor bu koşturmayı ve düşüncelerimizde kalmaya devam ediyor pek çok şey.

sanem uçar

2 yorum:

 1. merhabalar, uzun zamandır okuyorum sizi, güzel yazıyorsunuz.ben de bir süredir farklı bir formatta yazıyorum. sadece kendim için, sağaltmak için kendimi bir yerde,yazıyorum. bugün dedim ki kendime paylaş birileriyle.malum vakit kıymetli, boş vakit olursa okuyun; olmazsa boşverin.

  www.erinck.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. Bence iyi yaptınız:)

  Kendi adıma konuşacak olursam; iç sesimle yaptığım konuşmaların yazıya dökülmüş halleridir yazdıklarım.

  Faydası varmıdır başka insanlara hiç düşünmedim ama zararı olmayacağını düşünüyorum:)

  Ve ne adına olursa olsun paylaşmak güzel,farklı nefesleri görmek iyi geliyor, en azından bana...

  Devam edelim derim:)

  YanıtlaSil

yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır